Stříhaní a úprava psů

Začátky se štěnátky

Při výběru Vašeho pejska jste jistě zvážili všechny potřeby týkající se jeho následného výcviku, ale i starosti o jeho zevnějšek. Jakmile se u Vás psí miminko zabydlí, je dobré jej přivykat na pravidelné česání a kartáčování. Starší pejsci si zvykají hůře, avšak nikdy není pozdě.

Pokud chcete pravidelnou péči o srst svěřit do rukou odborníka, mělo by Vaše štěně, kotě začít absolvovat první „stříhání" od třetího měsíce, uši a tlapky od 5-ti týdnů. Nejde ani tak o samotný "kosmetický úkon", jako o to, že si štěně nebo i kotě budou pomalinku zvykat na hřebeny, nůžky, koupání, fénování.Zvyknou si tak na prostředí salonu a procedury spojené s touto péčí. Interval mezi stříháním by měl být okolo 6 - 8 týdnů. Záleží ovšem na typu a kvalitě srsti a intenzitě domácí péče o srst v době mezi stříháními.

Pokud nebudete chtít, aby součástí úpravy Vašeho miláčka bylo i koupání, fénování a vyčesávání, je třeba, aby byl pejsek před návštěvou rozčesaný, vykoupaný a vysušený. Mokrá, špinavá a zacuchaná srst nejde nijak upravovat, ani stříhat.

Hrubosrstá plemena, jež se trimují, však těsně před úpravou nekoupejte. Přesto k nám pejsek musí přijít čistý a vyčesaný.

Částečná úprava srsti

Tato úprava je možná po předchozí dohodě a účtována bude podle velikosti pejska, podle jeho připravenosti a rozsahu požadovaných úprav.

Práce na zablešeném pejskovi

Do 3 blech jsem ochotná tolerovat tento stav. Při větším zablešení si majitel musí být vědom toho, že taková práce je opravdu náročná a hlavně, musím celé prostředí řádně ošetřit, aby tyto příživníci nenapadali další příchozí pejsky.

Jedná se o to, že musím ošetřit sebe, aby na mě blešky neskákaly, musím ošetřit samotného psa a musím ošetřit i celý prostor, aby se blešky nemohly dále šířit. To vše je náročné na množství přípravku, je to náročné na práci a také na čas. Proto silněji zablešený pes bude bez předchozího upozornění na tento stav odmítnut.

Podle stupně zablešení a množství spotřebovaných antiparazitik 100,-až 1 000,- ! Každé vytažené klíště 10,- !

Práce na špinavém, nebo špatně vykoupaném pejskovi.

U špinavého pejska musím řešit přílišné ztupení nožů na stříhací hlavě, chlupy se k sobě lepí a samotné stříhání je náročnější, zdlouhavější a nikdy nemohu docílit takové kvality, jako když je srst dobře vykoupaná a odmaštěná.

Ve špinavé srsti, právě v chlupovém tuku jsou přilípnuty choroboplodné zárodky a vajíčka různých endoparazitů, které mohu při stříhání vdechnout a onemocnět.

Budete-li vyžadovat práci i na takto špinavém pejskovi, budu si přiučtovávat 150,- až 500,-kč !

Přítomnost majitele při stříhání psů

Přítomnost majitele při stříhání a úpravě nedoporučuji. Pes v přítomnosti svého páníčka snáší celou proceduru mnohem hůř, je neklidný, snaží se, aby ho páníček vysvobodil. Tím se celá úprava značně prodlužuje. Pokud ale majitel projeví přání být při stříhání a úpravě přítomen, samozřejmě mu ráda vyhovím.